...

...
...
" Czas przyszedł - poznałem Tatry. Góry wysokie i piękne. (...)

Stały się dla mnie objawieniem, deską ratunku dla udręczonej

zwątpieniami duszy."

Mariusz Zaruski

piątek, 21 października 2011

MOJA SZWAJCARIA

Szwajcaria z licznymi czterotysięcznikami gwarantuje długie zjazdy przez wiele zimowych miesięcy oraz nasłonecznione stoki. Autentyczne, alpejskie krajobrazy, przez które prowadzą trasy zjazdowe dla miłośników białego szaleństwa, majestatyczne góry, potężne lodowce i porozrzucane wśród nich wioski, gdzie nadal pielęgnowana jest tradycja, zapewniają naszym gościom niezapomniany pobyt najwyższej jakości.

                Ale nie o tym chcę Wam pisać, choć na to też znajdzie się czas…
               
Szwajcaria jest otwarta na nowe impulsy w sztuce i architekturze, ale również przywiązuje duże znaczenie do zachowania swojego dziedzictwa kulturalnego. Wśród 930 szwajcarskich muzeów znajdują się zarówno duże muzea, których sława sięga daleko poza granice kraju, a także mniej znane regionalne i lokalne muzea. Cenne dzieła malarstwa można podziwiać w państwowych muzeach sztuki i w willowym otoczeniu prywatnych kolekcjonerów. Gdziekolwiek się nie obrócić między Jeziorem Genewskim i Jeziorem Bodeńskim napotkać można w niewielkich odstępach interesujące, turystyczne atrakcje. Dotyczy to nie tylko bajecznych krajobrazów, ale także sztuki i architektury.

Tak słynni architekci, jak Mario Botta, Herzog & de Meuron, Renzo Piano i Peter Zumthor wywarli wpływ na szwajcarski styl budownictwa, także za granicą. Nadali oni nowoczesne oblicze nie tylko miastom szwajcarskim, ale również małym wioskom, kościołom i mostom. Wiele dzieł sztuki można znaleźć miejscach publicznych, w parkach, nad brzegami jezior czy w lasach. Naturalne warunki, takie jak klimat, wysokość, wilgotność powietrza i występujące w przyrodzie materiały budowlane jak kamień, drewno czy glina, a także korzenie kulturowe wpłynęły na różny charakter i styl szwajcarskich budynków, w szczególności zabudowań chłopskich. Berneński dom chłopski, rustico z Ticino i dom engadyński to tylko kilka przykładów bogactwa architektonicznego Szwajcarii. Można tutaj znaleźć zabytki ze wszystkich epok europejskiej historii architektury, z których najlepiej reprezentowane są style romański, gotycki i barokowy. Historyczne dzieła sztuki, jak berneńskie Stare Miasto, opactwo w St. Gallen, klasztor St. Johann w Müstair i zamki w Bellinzonie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Trasa prowadzi wokół całego kraju pozwalając na wielkie wrażenia estetyczne na małym obszarze. Łączy znane i nieznane, stare i nowe, rozrywkę z powagą. Średnio co 30 km spotyka się instytucję związaną z kulturą, która jest warta odwiedzin. Światowym rekordem jest ilość muzeów: prawie tysiąc w całym kraju. Wiele z nich jest absolutnymi hitami z architektonicznego punktu widzenia, jak np. Centre PasquArt w Biel i nowe Centrum Paula Klee w Bernie. Trasa proponuje zapoznanie się z ciekawymi przykładami sztuki i architektury ze wszystkich części kraju. Od Bazylei, która już z definicji jest miastem muzeów, po nowoczesne miasto Zurych. A po drodze spotkania z pamiątkami z przeszłości i współczesnymi trendami.
                Wniosek: moim kolejnym przystankiem bez wątpienia jest Szwajcaria!
Pozdrawiam :




)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz